Inventory / 2025 Delco 83″X24′ 10K Car Hauler White #2S6040581
Unit details
🚛 VIN: 5WWBC2422S6040581
"Ladies and gents, feast your eyes on this long, lean, road-hungry 24-footer!"
📣 Powerhouse Specs:
83” x 24’ Car Hauler, 10K GVWR
Dual 6K Spring Axles, 235/80R16 10-ply Radials
12K Spring Jack, Adjustable 2 5/16" Coupler
2’ Dove, Slide-In Ramps, Diamond Plate Fenders
Arctic White paint with treated pine floor = strong & sleek
🧱 Why Buy from Black River Outdoors – Poplar Bluff, MO:
Worksite-ready and weekend-warrior approved
High-value units priced to move—fast!
🔩 Why Buy Delco:
Reputation for reliability, born from worksite demand
Heavy-duty where it counts, affordable where it helps
Car Hauler
Quick Specs
| Location: | Poplar Bluff, MO |
| Stock Number: | 2S6040581 |
| Trailer Type: | Car Hauler |
| Color: | White |
| Length x Width: | 24' 288" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| GAWR: | 6000 lbs |
| Length: | 24' 288" |
| Width: | 6.92' 83" |
Additional Information
| VIN: | 5WWBC2422S6040581 |
| Stock Number: | 2S6040581 |
| Year: | 2025 |
| Make: | delco |
| Model: | Carhauler 83" X 24' 10K |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!