Inventory / 2025 Delco 83″x18′ 7K Car Hauler Green #1S6040589
Unit details
💚 VIN: 5WWBC1821S6040589
"Green means go—and this one’s built for the battlefield of the jobsite or the open road."
🪖 Tactical Features:
83" x 18' Car Hauler in Army Green
(1) 3.5K Idler & (1) 3.5K Brake Axle – balanced and prepared
2’ Diamond Plate Dove, Slide-In Ramps
205/75R15 LRC Radials – terrain-tested
5K Jack, Stake Pockets, Treated Pine Floor
Lightweight but mission-ready
📍 Why Buy from Black River Outdoors – Poplar Bluff, MO:
Precision inventory, field-trained staff, fast deployment
Local experts that get the job done right the first time
🎖️ Why Buy Delco:
Trusted for their combat-grade durability
Delco’s builds are designed to perform in real-world conditions
Car Hauler
Quick Specs
| Location: | Poplar Bluff, MO |
| Stock Number: | 1S6040589 |
| Trailer Type: | Car Hauler |
| Color: | Green |
| Length x Width: | 18' 216" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Length: | 18' 216" |
| Width: | 6.92' 83" |
Additional Information
| VIN: | 5WWBC1821S6040589 |
| Stock Number: | 1S6040589 |
| Year: | 2025 |
| Make: | delco |
| Model: | Car hauler 83" X 18' 7k |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!