Inventory / 2026 HardCore 7 x 14 GN Roll Off Trailer Black 3TR028744
Unit details
BRAND NEW – 2026 HARD CORE GN ROLL-OFF Trailer!
Business on Wheels — Built to Make You Money
Size: 7×14
Gooseneck (GN) | Tandem Axle
GVWR: 14,000 lbs
Color: Black
Winch system
Mega toolbox
Electric trailer brakes
Tarp kit
Full LED lighting
Heavy-duty and work-ready
This trailer is perfect for bins to use for junk removal, construction debris, property cleanups, and dumpster service startups. The gooseneck design gives you better stability, turning control, and payload handling — hook up and start earning.
ABOUT HARD CORE TRAILERS
Hard Core trailers are built with rugged jobsite durability in mind — strong frames, dependable components, and designed for commercial abuse day in and day out.
Located at Black River Outdoors – Columbia, TN
Financing Options Available
$0 down with approved credit
NO credit check rent-to-own available
Whatever we’ve got to do to get you in a trailer, we will
Black River Outdoors Columbia, TN
Roll Off Trailer
Quick Specs
| Location: | Columbia, TN |
| Stock Number: | 3TR028744 |
| Trailer Type: | Roll Off Trailer |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 14' 168" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 7' 84" |
| Total Height: | 0' |
| Interior Height: | 4' 48" |
Additional Information
| VIN: | 3D9P3GC23TR028744 |
| Stock Number: | 3TR028744 |
| Year: | 2026 |
| Make: | HardCore |
| Model: | XT7 7x16 Roll Off Dump Trailer Gooseneck |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!
