Inventory / 2026 Maxx D 83″x16’x2′ 14K Low Side Dump Black #4TM128632
Unit details
🎸🎤 “OH. MY. TRAILER.” — You are NOT gonna believe the tour that's just pulled into Black River Outdoors in Columbia, TN! These Maxx D trailers are the rockstars of the road, and you better believe your hauling game is about to go platinum. I'm just a humble fan in the crowd, but lemme scream these details out for you...
🎶 16' x 83" I-Beam Dump Trailer (2' Sides)
📦 VIN: 5R8BD1624TM128632
🎸 Model: DJX8316
🎤 Setlist:
17,500 LB GVWR
6x20 Scissor Hoist w/ 8" x 15LB I-Beam Frame
2’ Solid Sides + 7’ Slide-In Ramps
MAXXD Gray Metallic Finish
LED Lights, Pull-Back Tarp, Wireless Remote
Spare Tire & Rear Support Stands – for stability on tour
🎤 Why MAXX-D?
Legendary performance with a heavy metal edge
Tele power and hoist elevation like a rising rock anthem
🎫 Why Black River Outdoors?
The #1 venue for hard-working haulers
Passion, precision, and trailer pros who always hit the right note
Low Side
Quick Specs
| Location: | Columbia, TN |
| Stock Number: | 4TM128632 |
| Trailer Type: | Low Side |
| Color: | Gray |
| Length x Width: | 16' 192" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 17500 lbs |
| Payload: | 12325 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 17500 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Empty Weight: | 5175 lbs |
| Payload: | 12325 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6.92' 83" |
| Interior Height: | 2' 24" |
Additional Information
| VIN: | 5R8BD1624TM128632 |
| Stock Number: | 4TM128632 |
| Year: | 2026 |
| Make: | maxxd |
| Model: | 16' X 83" - 14K 83" I-Beam Dump |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!