Inventory / 2026 East Texas 83″ x 14′ Utility 7K #7TE047256
Unit details
🚜 Tough, Bright, and Built to Haul – 83" x 14' East Texas Utility Trailer Now in Hattiesburg! 🚜
Looking for a utility trailer that blends performance with personality? Check out this 83" x 14' East Texas Utility Trailer, now available at Black River Outdoors in Hattiesburg, MS! This unit doesn’t just haul heavy—it turns heads in bold Kawasaki Green.
🔧 Specs & Features:
GVWR: 7,000 lbs
Axles: 2 – 3.5K Besser axles (1 electric brake, 1 idler)
Suspension: Double eye spring suspension
Tires/Wheels: Upgraded to ST205/75R15 8-ply radial tires on black wheels
Frame: 2" x 3" x 3/16" angle iron frame
Crossmembers: 2" x 3" x 3/16" angle on 24" centers
Top Rail: 2" x 3" x 3/16" angle iron
Uprights: 2" x 2" x 1/8" angle iron
Tongue: 4" 4.5 lb. channel wrapped tongue
Coupler: 2" Bulldog-style RAM coupler
Jack: 2,000 lb pipe mount flip jack
Flooring: Treated wood floor
Rear Gate: 4' square tubing gate with spring assist
Lighting: Flush mount LED lights
Plug: 7-way RV plug-in
Extras:
Spare tire mount
Stake pockets (no rub rail)
Smooth plate fenders
Sandblasted & powder coated
Painted in Kawasaki Green for a bold, custom finish
From hauling mowers and ATVs to tackling weekend or commercial jobs, this trailer combines strength, style, and functionality all in one standout package.
📍 Available now at Black River Outdoors, 4316 US Hwy 46, Hattiesburg, MS – the region’s go-to spot for top-tier utility trailers!
Utility
Quick Specs
| Location: | Hattiesburg, MS |
| Stock Number: | 7TE047256 |
| Trailer Type: | Utility |
| Color: | GREEN |
| Length x Width: | 14' 168" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5190 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 1810 lbs |
| Payload: | 5190 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6.92' 83" |
Additional Information
| VIN: | 58SBU1427TE047256 |
| Stock Number: | 7TE047256 |
| Year: | 2026 |
| Make: | easttexas |
| Model: | 83"x14' Utility 7K |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!