Inventory / 2026 East Texas 102″ X 40′ GN DECK OVER TILT 20K #1TE047269
Unit details
🏗️ East Texas 102″ x 40′ GN Deck Over Tilt 20K
GVWR: 22,000 LB | Color: Power Truck White
Location: Hattiesburg, MS
The biggest and baddest in the lineup—this 40’ tilt gooseneck has it all. With dual 10K Lippert axles, 30” hoist cylinder, deck-mount toolbox, and an 18K Warrior Winch, this trailer is ready to dominate.
⚡ Power Features:
12” I-Beam Frame & Neck + Under Frame Bridge
Wireless Remote + Trickle Charger
Winch Box & Battery Combo Included
Driver Step, Spare Tire, and Dual Jacks
Black River Outdoors Hattiesburg, MS
GN Tilt
$26,925Price
Quick Specs
| Location: | Hattiesburg, MS |
| Stock Number: | 1TE047269 |
| Trailer Type: | GN Tilt |
| Color: | WHITE |
| Length x Width: | 40' 480" x 8.50' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 22000 lbs |
| Payload: | 11485 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 22000 lbs |
| GAWR: | 10000 lbs |
| Empty Weight: | 10515 lbs |
| Payload: | 11485 lbs |
| Length: | 40' 480" |
| Width: | 8.50' 102" |
Additional Information
| VIN: | 58SGB4021TE047269 |
| Stock Number: | 1TE047269 |
| Year: | 2026 |
| Make: | East Texas |
| Model: | 102" X 40' GN DECK OVER TILT 20K |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!