Inventory / 2025 DP Platinumstar 83″X14’X48″ GN DUMP #2SB001254
Unit details
💪 2025 DP Platinum Star 83" x 14' Gooseneck Dump Trailer – Compact Powerhouse with Muscle
Available now at Black River Outdoors – Poplar Bluff, MO
Built for tighter job sites without sacrificing power or stability, this 14-foot gooseneck dump trailer brings unmatched strength and hauling versatility to your work fleet.
🔩 Top Specs:
83” x 14’ dump bed with 48” solid steel sides
Rugged Gooseneck hitch for better balance and heavier loads
Dual 7K Dexter EZ Lube axles with electric brakes
Scissor Hoist 5x20 paired with KTI Power Unit + Charger
7-gauge steel floor + 16” center crossmembers = next-level durability
3-way spreader gate for flexible dumping
Heavy-duty 10K drop-leg jack
2-5/16” adjustable coupler, slide-in 16” x 80” loading ramps
Manual tarp kit, LED light package, Diamond plate fenders
235/80 R16 10-ply tires for steady, smooth transport
Bold black powder-coated finish
🚜 This is the kind of trailer your equipment wants to be hauled in.
📞 Call Black River Outdoors in Poplar Bluff today and ask about nationwide delivery straight to your lot or jobsite!
GN Dump, Landscape
Quick Specs
| Location: | Poplar Bluff, MO |
| Stock Number: | 2SB001254 |
| Trailer Type: | GN Dump, Landscape |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 14' 168" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6.92' 83" |
| Interior Height: | 4' 48" |
Additional Information
| VIN: | 7XA1D1422SB001254 |
| Stock Number: | 2SB001254 |
| Year: | 2025 |
| Make: | dpplatinumstar |
| Model: | 83 X 14 GN DUMP |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!