Inventory / 2025 DP Platinumstar 102″x40′ GN CDL Deckover Black #7SB001209
Unit details
🚛 2025 Platinum Star 102" x 40' Dual Tandem Deck-Over w/ Mega Ramps – Black
This unit is the king of cargo. Built to haul heavier loads with dual 10K axles and tandem tire setup, this is the commercial-grade gooseneck that means business.
🔩 Hardcore Hauler Specs:
- 102" wide x 40' long Deck-Over
- Dual 10K EZ Lube Axles = 20K GVWR
- 5' Dovetail with MEGA RAMPS
- 2-5/16" Adjustable 25K Round Coupler
- LED Light Package + Treated Pine Deck
- Tandem Dual Tires 235/80R16 Radials + Spare
- Rub Rail + 16" Center Spaced Crossmembers
- Front Toolbox for chain & strap storage
- Color: Black
🚛 Big loads need big equipment. This trailer is built for the long haul—available now at Black River Outdoors, Belleview, FL.
Deckover
MSRP: $18,700$18,875Price
Quick Specs
| Location: | Belleview, FL |
| Stock Number: | 7SB001209 |
| Trailer Type: | Deckover |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 40' 480" x 8.50' 102" |
| Axles: | 4 |
| GVWR: | 20000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 4 |
| GVWR: | 20000 lbs |
| GAWR: | 10000 lbs |
| Length: | 40' 480" |
| Width: | 8.50' 102" |
Additional Information
| VIN: | 7XA1F3227SB001209 |
| Stock Number: | 7SB001209 |
| Year: | 2025 |
| Make: | dpplatinumstar |
| Model: | 102"X40' GN DECK-OVER |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!