Inventory / 2025 Delco Gooseneck Dump 83″x16′ 14K Black #5S6036891
Unit details
🛻 2025 Delco 83" x 16' Gooseneck Dump – 8K Axles + 16ply Tires
This black powder-coated dump trailer is a dumping powerhouse—commercial-ready with extreme-duty upgrades!
💪 Tough Specs:
8” I-Beam Frame & 10” I-Beam Neck
Dual 8K Spring Axles with Electric Brakes
Heavy-duty 215/75R17.5 LRH 16-ply Tires (x5)
2-5/16” 25K Gooseneck Coupler
3-Way Spreader Gate with Slide-In Ramps
10GA Floor & Solid 2' Sides
Pull-Back Tarp System included
6’ Slide-In Rear Ramps
Spare Tire & Mount included
Color: Black with Black Wheels
🛠️ Perfect for commercial contractors, demo crews, and heavy hauling! Stop by and visit your Central FL trailer Headquarters and fulfill your business needs!
🔹 Location: Black River Outdoors, Belleview, FL
GN Dump, Low Side
Quick Specs
| Location: | Belleview, FL |
| Stock Number: | 5S6036891 |
| Trailer Type: | GN Dump, Low Side |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 16' 192" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 7' 84" |
| Interior Height: | 2' 24" |
Additional Information
| VIN: | 5WWGD1625S6036891 |
| Stock Number: | 5S6036891 |
| Year: | 2025 |
| Make: | delco |
| Model: | 14K Gooseneck Dump 83"x16' |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!