Inventory / 2025 Delco 83″x16′ 16K GN Roll Off Trailer Black #9S6040346
Unit details
🐂 VIN #5WWGR1629S6040346
2025 Delco 16’ Roll-Off Gooseneck Dump – Midnight Black Workhorse
"Now that right there? That’s a haulin’ hoss, son. Built to work harder than a three-legged dog at a possum roundup."
🔧 Built Like a Bull Gate:
16’ Roll-Off Gooseneck – heavy-duty roll-off system
8" I-Beam Frame & 10" I-Beam Neck – rigid and relentless
Dual 8K Spring Axles – total 16,000 lbs of solid haulin’
5 – 215/75R17.5 LRH Radial 16-ply tires – beefed up and road-ready
Tilt Deck w/ Knife Edge – smooth roll-off, clean unloading
12K Dual Spring-Loaded Jacks – sturdy like a cedar post
Flip-Over Automatic Tarp Kit – cover your load, save your hide
Spare Tire Included – 'cause even the best get tired
Diamond Plate Fenders – tough enough to take a kickin’
Midnight Black Finish – no nonsense, all work
🛢 Why Buy from Black River Outdoors Columbia, TN?
Tennessee-tough trailer experts
Ready-to-roll inventory with hometown service
Fast pickups, fair deals, and folks who get your job
🏆 Why Delco?
Built in Texas, born for the backroads
Strength where it counts, options where it matters
Trusted by ranchers, farmers, and doers
Roll Off Trailer
Quick Specs
| Location: | Columbia, TN |
| Stock Number: | 9S6040346 |
| Trailer Type: | Roll Off Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 16' 192" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Payload: | 9900 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Empty Weight: | 6100 lbs |
| Payload: | 9900 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6.92' 83" |
Additional Information
| VIN: | 5WWGR1629S6040346 |
| Stock Number: | 9S6040346 |
| Year: | 2025 |
| Make: | delco |
| Model: | 16K Roll-Off Gooseneck 16' |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!