Inventory / 2025 Delco 83″ X 20′ Carhauler 7K Fighter Jet Gray #0S6040262
Unit details
🚗 2025 Delco 83" x 20' 7K Carhauler – Fighter Jet Gray
Compact, capable, and classy—this 20' unit is built for lighter loads with precision.
📋 Specs Snapshot:
- 3.5K Idler + Brake Axles (7K GVWR)
- 5” C-Channel Frame & Tongue
- 2” A-Frame Coupler
- 2’ Diamond Plate Dovetail w/ Slide-In Ramps
- Smooth Teardrop Fenders
- Treated Pine Deck
- 5K Top Wind Jack
- Color: Fighter Jet Gray
- Spare Tire Mount (spare not included)
⚡ Ready for car flippers, landscape crews, or motorsports haulers! Stop by today and get this one before it's gone!
Car Hauler
MSRP: $6,525$5,000PriceSave $1,525!
Quick Specs
| Location: | Canton, TX |
| Stock Number: | 0S6040262 |
| Trailer Type: | Car Hauler |
| Color: | Gray |
| Length x Width: | 20' 240" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 12000 lbs |
| Payload: | 7550 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 12000 lbs |
| GAWR: | 6000 lbs |
| Empty Weight: | 2350 lbs |
| Payload: | 7550 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6.92' 83" |
Additional Information
| VIN: | 5WWBC2020S6040262 |
| Stock Number: | 0S6040262 |
| Year: | 2025 |
| Make: | delco |
| Model: | Carhauler 83" X 20' 7k |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!