Inventory / 2026 Delco 6 x 10 042813
Unit details
7K Bumper Pull Dump 60" X 10'
5" Channel Frame and 6" X 12 lb I-Beam
Tongue
2 5/16 Ajustable Coupler BUMPER PULL
Axle, (2) 3.5K Electric, Spring (73-57)
3-Way Spreader Gate W/ Slide-in Ramps
Army Green
225/75R15 LRD 10ply tires
No Spare Tire
Jack, (1) 7K Drop-Leg
Solid Sides 18"
5" x 15.75" Cylinder Lift
10GA Engineered Bed
6' Slide-in Rear Ramps
Pull Back Tarp System
4 - D-Rings
BP Dump
MSRP: $8,400$7,900PriceSave $500!
Quick Specs
| Location: | Poplar Bluff, MO |
| Stock Number: | 9T6042813 |
| Trailer Type: | BP Dump |
| Color: | Army Green |
| Length x Width: | 10' 120" x 6' 72" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4450 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 2550 lbs |
| Payload: | 4450 lbs |
| Length: | 10' 120" |
| Width: | 6' 72" |
| Interior Height: | 1.5' 18" |
Additional Information
| VIN: | 5WWBD1029T6042813 |
| Stock Number: | 9T6042813 |
| Year: | 2026 |
| Make: | delco |
| Model: | 7K Bumper Pull Dump 60" X 10' |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!