Inventory / 2025 Delco 7 x 14 038817
Unit details
14K Bumper Pull Dump 83″ X 14′
8″ x 13 lb I-Beam Frame & Tongue
2 5/16 Adjustable Coupler BUMPER PULL
Axle, (2) 7K Electric, Spring (95-80)
3-Way Spreader Gate W/ Slide-in Ramps
Midnight Black (PBS9-00005)
235/80R16 LRE Radial 10ply Tires
No Spare Tire
Jack, (1) 12K Spring Loaded
Solid Sides 4 FT
10GA Engineered Bed
4 – D-Rings
Pull Back Tarp System
6′ Slide-in Rear Ramps
Black Wheels
BP Dump
MSRP: $13,525$12,700PriceSave $825!
Quick Specs
| Location: | Poplar Bluff, MO |
| Stock Number: | 7S6038817 |
| Trailer Type: | BP Dump |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 14' 168" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 9450 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 4550 lbs |
| Payload: | 9450 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 7' 84" |
| Interior Height: | 48' 576" |
Additional Information
| VIN: | 5WWBD1427S6038817 |
| Stock Number: | 7S6038817 |
| Year: | 2025 |
| Make: | delco |
| Model: | 14K Bumper Pull Dump 83" X 14' |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!