Inventory / 2026 Lamar 102″x24′ 10K Car-hauler Gray #7TM144158
Unit details
🚘 VIN #3LTBB2427TM144158
2025 Lamar 102" x 24' Carhauler – Extra Room, Extra Muscle
📢 “Got a longer load? Haul that hotrod, buggy, or mini-excavator with room to spare!”
🔧 Spec Sheet:
102” x 24’ w/ Drive-Over Fenders
5.2K Spring Axles (10K GVWR)
Slide-In Ramps + 2’ Dove
2-5/16” 21K Coupler
6” Channel Frame + 24” OC Crossmembers
LED Lights + Pine Deck
Lamar Gray Powder Coat
📍 Why Choose Black River Outdoors – Columbia TN?
Trailers that get noticed—and get used
Easy to buy, ready to pull
Backed by a local name folks trust
🛠 Why Choose Lamar?
Strong frames, smart layouts
Quality that holds up, resale that pays off
Made by haulers, for haulers
Car Hauler
MSRP: $7,300$7,000PriceSave $300!
Quick Specs
| Location: | Columbia, TN |
| Stock Number: | 7TM144158 |
| Trailer Type: | Car Hauler |
| Color: | Gray |
| Length x Width: | 24' 288" x 8.50' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| Payload: | 6740 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| GAWR: | 5200 lbs |
| Empty Weight: | 3250 lbs |
| Payload: | 6740 lbs |
| Length: | 24' 288" |
| Width: | 8.50' 102" |
Additional Information
| VIN: | 3LTBB2427TM144158 |
| Stock Number: | 7TM144158 |
| Year: | 2026 |
| Make: | lamar |
| Model: | 102" X 24' CC - 10K CARHAULER |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!