Inventory / 2025 Delco 83″x14′ Gooseneck Dump 14K Black #3S6036651
Unit details
🛻 2025 Delco 83" x 14' Gooseneck Dump – 4' Sides
Shorter in length, taller in sides—this unit hauls bulky loads with ease.
🧰 Feature Rundown:
8” I-Beam Frame & 10” Neck
Dual 7K Spring Axles = 14K GVWR
4’ Solid Sides + 10GA Floor & Walls
Slide-in Rear Ramps + 3-Way Spreader Gate
Pull-Back Tarp System for clean hauls
235/80R16 Radial 10-ply Tires
2-5/16” 25K Gooseneck Coupler
Spare Tire Included
Color: Gloss Black
📦 A best-seller for trash-outs, mulch runs, and jobsite versatility! Call or stop by today and see our selection here in Belleview FL!
GN Dump, High Side
MSRP: $14,575$14,050PriceSave $525!
Quick Specs
| Location: | Belleview, FL |
| Stock Number: | 3S6036651 |
| Trailer Type: | GN Dump, High Side |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 14' 168" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 7' 84" |
| Interior Height: | 4' 48" |
Additional Information
| VIN: | 5WWGD1423S6036651 |
| Stock Number: | 3S6036651 |
| Year: | 2025 |
| Make: | delco |
| Model: | 14K Gooseneck Dump 83"x14' |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!