Inventory / 2025 Delco 102″ X 40′ Low-Pro Dual Tandem Flatbed 24K Grey #6S6040792
Unit details
🛻 2025 Delco 102" x 40' Dual Tandem Flatbed – Gooseneck Beast
When size, strength, and serious payload matter—this Low-Pro 40’ gooseneck delivers with brute force and slick style.
💥 Loaded with Power:
Massive 12” 19# I-Beam Frame & Neck
Dual 12K Spring Axles (24K GVWR!)
2-5/16” 25K Gooseneck Coupler
5' Dovetail with Monster Ramps for equipment loading ease
Fighter Jet Gray finish – bold and clean
Torque Tube + Bridge Frame = max frame integrity
Treated Pine Wood Floor & Slide Track w/10 Extra Ratchets
Dual 12K Spring-Loaded Jacks
235/80R16 Radial 10-ply Tires
📍 Black River Outdoors – Canton, TX has your next workhorse—call us before it hauls out!
Deckover
MSRP: $22,725$21,900PriceSave $825!
Quick Specs
| Location: | Canton, TX |
| Stock Number: | 6S6040792 |
| Trailer Type: | Deckover |
| Color: | Grey |
| Length x Width: | 40' 480" x 8.50' 102" |
| Axles: | 4 |
| GVWR: | 24000 lbs |
| Payload: | 12500 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 4 |
| GVWR: | 24000 lbs |
| GAWR: | 12000 lbs |
| Empty Weight: | 11500 lbs |
| Payload: | 12500 lbs |
| Length: | 40' 480" |
| Width: | 8.50' 102" |
Additional Information
| VIN: | 5WWGF4026S6040792 |
| Stock Number: | 6S6040792 |
| Year: | 2025 |
| Make: | delco |
| Model: | 24K Low-Pro Dual Tandem Flatbed 102" X 40' |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!