Inventory / 83″ X 22′ LIGHT DUTY CAR HAULER 7K #5TE047149
SOLD
This one is sold, but check out these other trailers in Canton, TX!
Unit details
🚛 Just Landed in Canton!
Say hello to this 83″ x 22′ Light Duty Car Hauler from East Texas Trailers — sleek, white, and built to haul with ease. Whether you’re towing your weekend toy or hauling work gear, this 7K tandem axle trailer with slide-out ramps gets it done without breaking a sweat.
💰 $4,275
📍 Black River Outdoors – Canton, TX
🛻 2026 East Texas • 7K GVWR • Slide-Out Ramps
Let’s get your haul game strong — come see us!
#CarHauler #EastTexasTrailers #CantonTX #BlackRiverOutdoors #TrailerLife #7KCarHauler #TandemAxle #UtilityTrailer #ReadyToRoll
Black River Outdoors Canton, TX
Car Hauler
$4,425Price
Quick Specs
| Location: | Canton, TX |
| Stock Number: | 5TE047149 |
| Trailer Type: | Car Hauler |
| Color: | WHITE |
| Length x Width: | 22' 264" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Length: | 22' 264" |
| Width: | 6.92' 83" |
Additional Information
| VIN: | 58SBM2225TE047149 |
| Stock Number: | 5TE047149 |
| Year: | 2026 |
| Make: | East Texas |
| Model: | 7K Carhauler |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!