Inventory / 2026 Spartan 7 x 14 TA Black #6SA051367
SOLD
This one is sold, but check out these other trailers in Hattiesburg, MS!
Unit details
🚨 Just In – 2026 Spartan 7×14 TA! 🚨
Features: Tandem axle, side door & ramp door
GVWR: 7,000 lbs
Color: White
Location: Black River Outdoors, Hattiesburg
About Spartan Trailers:
Spartan Cargo Trailers, based in Alma, Georgia, are built for strength and reliability. With steel frames, quality axles, and durable construction, Spartan trailers are perfect for work, hauling, or business use. Sold through authorized dealers, they come with local support, financing, and no credit check rent-to-own options.
This trailer is ready to go to work for you!
Financing and rent-to-own available — whatever we’ve got to do to get you in a trailer, we will!
Black River Outdoors Hattiesburg, MS
Enclosed
Quick Specs
| Location: | Hattiesburg, MS |
| Stock Number: | 6SA051367 |
| Trailer Type: | Enclosed |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 14' 168" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4620 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 2380 lbs |
| Payload: | 4620 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 7' 84" |
| Total Height: | 0' 0" |
| Interior Height: | 6.92' 83.04" |
Additional Information
| VIN: | 50XBE1426SA051367 |
| Stock Number: | 6SA051367 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Spartan |
| Model: | SP7x14TA |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!