Inventory / 2026 Maxx D 83″x16’x3′ 22K TD Med Side Dump Gray #XTM128592
SOLD
This one is sold, but check out these other trailers in Columbia, TN!
Unit details
🔥 MAXX-D 16’ x 83” Super HD Gooseneck Dump (DSX8316G)
VIN: 5R8GD162XTM128592 | Poplar Bluff, MO
♠️ KING OF THE DUMPS:
21,000 LB GVWR
2x 10K Electric Brake Axles
Torsion Spring Suspension + Rear Stands
3’ Solid Sides + 7 GA Floor / 10 GA Sides
T235/75R17.5 Radial Tires
Dual Hydraulic Jacks + Rear Support Stands
Hand Crank Tarp + Flip Gate + Wireless Remote
Extra D-Rings + Spare + AGM Group 31 Battery
🎯 MAXX-D = Max Performance
🎯 Black River Outdoors = The Midwest’s #1 Workhorse Dealer
🎙️ DON’T WAIT!
These trailers are going fast and hauling hard. Whether you’re in Tennessee or Mississippi, Black River Outdoors is your connection for MAXX-D muscle. Let’s get you on the road to greatness.
Black River Outdoors Columbia, TN
GN Dump, Low Side
$24,075Price
Quick Specs
| Location: | Columbia, TN |
| Stock Number: | XTM128592 |
| Trailer Type: | GN Dump, Low Side |
| Color: | Gray |
| Length x Width: | 16' 192" x 6.92' 83" |
| Axles: | 4 |
| GVWR: | 21000 lbs |
| Payload: | 12700 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 4 |
| GVWR: | 21000 lbs |
| GAWR: | 10000 lbs |
| Empty Weight: | 8300 lbs |
| Payload: | 12700 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6.92' 83" |
| Interior Height: | 3' 36" |
Additional Information
| VIN: | 5R8GD162XTM128592 |
| Stock Number: | XTM128592 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Maxx-D |
| Model: | 16' X 83" -21K 83" SUPER HD GN DUMP |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!