Inventory / 2026 Maxx D 83″x14’x2′ 14K Low Side Dump Gray #6TM128604
SOLD
This one is sold, but check out these other trailers in Columbia, TN!
Unit details
🎸🎤 “OH. MY. TRAILER.” — You are NOT gonna believe the tour that’s just pulled into Black River Outdoors in Columbia, TN! These Maxx D trailers are the rockstars of the road, and you better believe your hauling game is about to go platinum. I’m just a humble fan in the crowd, but lemme scream these details out for you…
🎶 14′ x 83″ 14K Dump Trailer w/ 18″ Sides
📦 VIN: 5R8BD1426TM128604
🎸 Model: DKX8314
🔥 Stage Presence Includes:
14,000 LB GVWR
8” x 10lb I-Beam Frame w/ 5×16 Hoist
18″ Solid Sides
2-7K Electric Brake Axles
ST235/80R16 E Radials
MAXXD Gray Metallic & Primer
10 Gauge Floor + 10 Gauge Sides
Pull-Back Tarp, Spreader Gate, LED Lights
Spare Tire + Mount – always ready for the encore
🎤 Why MAXX-D?
Strong. Stylish. Stage-tested.
Perfect balance of lift, volume, and control
🎶 Why Buy from BRO?
Hometown heroes serving trailer fans across the South
Our lineup? Always in tune with what you need
Black River Outdoors Columbia, TN
Low Side
Quick Specs
| Location: | Columbia, TN |
| Stock Number: | 6TM128604 |
| Trailer Type: | Low Side |
| Color: | Gray |
| Length x Width: | 14' 168" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 9450 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 4550 lbs |
| Payload: | 9450 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6.92' 83" |
| Interior Height: | 1.50' 18" |
Additional Information
| VIN: | 5R8BD1426TM128604 |
| Stock Number: | 6TM128604 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Maxx-D |
| Model: | 14' X 83" - 14K 83" Dump |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!