Inventory / 2026 East Texas 83″x20′ Light Duty Car Hauler #9TE047190
SOLD
This one is sold, but check out these other trailers in Hattiesburg, MS!
Unit details
🔥 Summer-Ready Beauty! 2026 East Texas 83″x20′ 7K Carhauler – Black River Outdoors Hattiesburg, MS 🔥
Crank up your summer hustle with this 2026 East Texas Trailers 83″x20′ 7K Carhauler, now available at Black River Outdoors in Hattiesburg, MS! Built for serious hauling, this tandem axle trailer features a 2′ dovetail, slide-out ramps, and a 7,000 lb GVWR—perfect for off-road rigs, or show cars. With a stunning blue finish and just 2,150 lbs shipping weight, you’re getting max strength without the bulk. This trailer screams performance, looks sharp, and is ready to move whatever you throw at it.
👉 Don’t let summer pass you by—tow like a pro in Mississippi with this East Texas Carhauler from Black River Outdoors!
Black River Outdoors Hattiesburg, MS
Car Hauler
Quick Specs
| Location: | Hattiesburg, MS |
| Stock Number: | 9TE047190 |
| Trailer Type: | Car Hauler |
| Color: | BLUE |
| Length x Width: | 20' 240" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4850 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 2150 lbs |
| Payload: | 4850 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6.92' 83" |
Additional Information
| VIN: | 58SBM2029TE047190 |
| Stock Number: | 9TE047190 |
| Year: | 2026 |
| Make: | East Texas |
| Model: | 83" X 20' LIGHT DUTY CAR HAULER 7K |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!