Inventory / 2025 DP Platinumstar 83″x20′ 10K Car Hauler #5SB001396
Unit details
🚗 2025 Platinum Star 83″ x 20′ Car Hauler – White
Ready to roll? This 20’ Platinum Star Car Hauler at Black River Outdoors Hattiesburg is built with the specs you need and the durability you can trust. Sitting on a 5” channel frame, with (2) 5.2K EZ Lube axles and electric brakes, this trailer keeps your load safe and stable. Additional features:
🔧 24” crossmember spacing
🔒 Diamond plate fenders & 4 D-rings
🧰 Spare tire mount & 7K jack
🔦 LED light package
🛞 225/75 R15 radial tires
🏁 Finished in clean white with a 2’ dovetail + slide-in ramps
From weekend car shows to jobsite transport, this hauler brings pro-level features at a price you’ll love.
Black River Outdoors Hattiesburg, MS
Car Hauler
$5,500Price
Quick Specs
| Location: | Hattiesburg, MS |
| Stock Number: | 5SB001396 |
| Trailer Type: | Car Hauler |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 20' 240" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| Payload: | 7490 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| GAWR: | 5200 lbs |
| Empty Weight: | 2510 lbs |
| Payload: | 7490 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6.92' 83" |
Additional Information
| VIN: | 7XA1A2025SB001396 |
| Stock Number: | 5SB001396 |
| Year: | 2025 |
| Make: | DP Platinumstar |
| Model: | 83" x 20' Car Hauler |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!