Inventory / 2025 Delco 60″x16′ 6′ Sides Roll Off Bin Black #40564
SOLD
This one is sold, but check out these other trailers in Columbia, TN!
Unit details
🚜 VIN #040564
Delco 16’ Roll-Off Bins – Midnight Black | Bin It and Win It
“You ain’t got a dump trailer if you ain’t got a bin or two to go with it. These’ll hold more junk than a barn attic.”
📦 Key Specs:
16’ Base Frame Bins – compatible with Delco roll-off systems
Solid 6’ High Sides – keep everything in the box
No Axles / No Hitch – pure bin, no fluff
Midnight Black Finish – sleek and steady
Perfect match for 14K and 16K Delco roll-off setups
🐴 Buy From Black River Outdoors – Columbia TN:
One-stop shop for dump trailer + bins
We know roll-offs like you know your brand
Honest prices, no highfalutin talk
💪 Delco = Downright Durable:
Built to stack, drop, haul, and repeat
Heavy steel, smart designs
Backed by decades of experience
Black River Outdoors Columbia, TN
Bin
Quick Specs
| Location: | Columbia, TN |
| Stock Number: | 40564 |
| Trailer Type: | Bin |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 16' 192" x 60' 720" |
| Axles: | 0 |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 0 |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 60' 720" |
| Interior Height: | 6' 72" |
Additional Information
| VIN: | 40564 |
| Stock Number: | 40564 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Delco |
| Model: | Roll-Off Bin 16' |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!