Inventory / 2026 Spartan 6 x 12 SA White #4TA053873
SOLD
This one is sold, but check out these other trailers in Hattiesburg, MS!
Unit details
🚨 Just In – 2026 Spartan 6×12 SA! 🚨
Features: Side door & ramp door
GVWR: 7,000 lbs
Color: White
Location: Black River Outdoors, Hattiesburg
About Spartan Trailers:
Spartan Cargo Trailers, based in Alma, Georgia, are known for durable, high-quality construction. Built with steel frames, premium components, and reliable axles, Spartan trailers are perfect for work, hauling, or business use. Sold exclusively through authorized dealers, they come with local support, financing, and no credit check rent-to-own options.
This trailer is ready to go to work for you!
Financing and rent-to-own available — whatever we’ve got to do to get you in a trailer, we will!
Black River Outdoors Hattiesburg, MS
Enclosed
Quick Specs
| Location: | Hattiesburg, MS |
| Stock Number: | 4TA053873 |
| Trailer Type: | Enclosed |
| Color: | White |
| Length x Width: | 12' 144" x 6' 72" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 5460 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 1540 lbs |
| Payload: | 5460 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6' 72" |
| Total Height: | 0' 0" |
| Interior Height: | 6.92' 83.04" |
Additional Information
| VIN: | 50XBE1214TA053873 |
| Stock Number: | 4TA053873 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Spartan |
| Model: | SP6x12SA |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!