Inventory / 2026 Spartan 5 x 10 SA White #7TA053658
SOLD
This one is sold, but check out these other trailers in Hattiesburg, MS!
Unit details
🚨 Just In – 2026 Spartan 5×10 SA! 🚨
Features: Side door & ramp door
GVWR: 7,000 lbs
Color: White
Location: Black River Outdoors, Hattiesburg
About the Brand:
Spartan Cargo Trailers, based in Alma, Georgia, is known for producing high-quality, durable enclosed trailers built to last. Their trailers feature steel frames, premium tires, and solid construction, making them perfect for contractors, small business owners, and anyone needing a reliable work trailer. Spartan trailers are sold through authorized dealers like us to ensure you get local support, financing options, and top-notch service.
This trailer is ready to work for you!
Black River Outdoors- Hattiesburg MS
Financing and no credit check rent-to-own options available — whatever we’ve got to do to get you in a trailer, we will!
Black River Outdoors Hattiesburg, MS
Enclosed
Quick Specs
| Location: | Hattiesburg, MS |
| Stock Number: | 7TA053658 |
| Trailer Type: | Enclosed |
| Color: | White |
| Length x Width: | 10' 120" x 5' 60" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 5890 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| GAWR: | 2990 lbs |
| Empty Weight: | 1110 lbs |
| Payload: | 5890 lbs |
| Length: | 10' 120" |
| Width: | 5' 60" |
| Total Height: | 0' 0" |
| Interior Height: | 6.92' 83.04" |
Additional Information
| VIN: | 50XBE1017TA053658 |
| Stock Number: | 7TA053658 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Spartan |
| Model: | SP5X10SA |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!