Inventory / 2026 Lamar 83″x14’x3′ 4TP152699
Unit details
🔥 Lamar 14K Dump Trailer (Bumper Pull)
Built tough and ready to work — this Lamar dump trailer is designed for construction, junk removal, and heavy-duty hauling 💪
⚙️ Key Features
🚛 14,000 LB GVWR – Heavy-duty performance
🛞 Dual 7K EZ Lube Axles w/ Electric Brakes
🛞 235/80 R16 10-Ply Tires on Black Wheels
🔗 2-5/16” Adjustable Demco Coupler (21K Rated)
🏗️ Built for Work
🦾 8” I-Beam Frame for maximum strength
📏 12” Crossmembers (Center-to-Center)
⬆️ 36” Welded Steel Sides
🔩 Standard Stake Pockets
🪝 (4) Weld-On D-Rings for secure tie-downs
Black River Outdoors 13763
BP Dump
MSRP: $14,000$13,175PriceSave $825!
Quick Specs
| Location: | Columbia, TN |
| Stock Number: | 4TP152699 |
| Trailer Type: | BP Dump |
| Color: | Grey |
| Length x Width: | 14' 168" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 9410 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 4590 lbs |
| Payload: | 9410 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6.92' 83" |
| Interior Height: | 3' 36" |
Additional Information
| VIN: | 5RVBD1624TP152699 |
| Stock Number: | 4TP152699 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Lamar |
| Model: | BD142 |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!
