Inventory / 2026 Spartan 6 x 12 TA Charcoal Blackout #5TA053843
SOLD
This one is sold, but check out these other trailers in !
Unit details
🚨 Just In – 2026 Spartan 6×12 TA! 🚨
Features: Tandem axle, side & ramp doors, D-rings for secure hauling
GVWR: 7,000 lbs
Color: Black & Charcoal
Location: Black River Outdoors, Hattiesburg
About Spartan Trailers:
Spartan Cargo Trailers, based in Alma, Georgia, are known for durable, high-quality construction. With steel frames, premium axles, and reinforced hauling features like D-rings, Spartan trailers are built for work, hauling, and business use. Sold exclusively through authorized dealers, they come with local support, financing, and no credit check rent-to-own options.
This trailer is ready to work for you!
Financing and rent-to-own available — whatever we’ve got to do to get you in a trailer, we will!
Enclosed
Quick Specs
| Location: | Hattiesburg, MS |
| Stock Number: | 5TA053843 |
| Trailer Type: | Enclosed |
| Color: | Charcoal B/O |
| Length x Width: | 12' 144" x 6' 72" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 12100 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 1900 lbs |
| Payload: | 12100 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6' 72" |
| Total Height: | 0' 0" |
| Interior Height: | 6.92' 83.04" |
Additional Information
| VIN: | 50XBE1225TA053843 |
| Stock Number: | 5TA053843 |
| Year: | 2026 |
| Make: | spartan |
| Model: | SP6x12TA |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!